ŞANLIURFA ARAÇ KİRALAMA

ŞANLIURFA ARAÇ KİRALAMA

29.10.2022 17:38:40
ŞANLIURFA ARAÇ KİRALAMA

Şanlıurfa da Araç Kiralamanın Tam Zamanı

 

Şanlıurfa Anadolu’nun en değerli, kültürel zenginlikleri ve köklü tarihi olan şehirlerden biri. Peygamberler şehri olarakta bilinir. Arkeolojik kazılarda elde edilen buluntularla ve zengin kültürel mirası ile gezilecek görülecek çok sayıda yere sahip. Sayısız medeniyete ev sahipliği yapan ve en eski yerleşim yerlerinden biri olan şehir. Şanlıurfa kültür, inanç ve gastronomi turizmi için büyük potansiyele sahip. Mezopotamya’da yer alan kentin 7 bin yıllık bir geçmişi var. Dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe burada yer alıyor.

Şanlıurfa’da bir havalimanı bulunuyor: GAP Havalimanı. Havalimanına vardığınız zaman şehir merkezi 40 dakika uzaklıkta yer alıyor. Bu yüzden size tavsiyemiz araç kiralıyarak gezmeye başlamınız olucaktır.

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler

Balıklıgöl: Akla ilk gelen adreslerden biri Balıklıgöl. Şanlıurfa’nın simgesi haline gelmiş. Sahip olduğu hikâye nedeniyle de din turizmi açısından oldukça kıymetli. Rivayete göre Hz. İbrahim Nemrud’un putlarını eline bir balta alıp kırdığı zaman Nemrud çok sinirlenir. Nemrut tarafından yakalanır ve şu anki gölün olduğu alanda dev bir ateş yaktırılarak yukarıdaki bir tepeden mancılıkla içine atılır. O anda ise bir vahiy iner. Ateşe “Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol” emri verilmesi üzerine ateş suya, odunlar da balığa dönüşür. Bugün buraya geldiğinizde hem gölü turlayabiliyor hem de balıkları besleyebiliyorsunuz.

Aynzeliha Gölü: Yine bir efsaneye konu olmuş bir makam. Anlatılanlara göre Nemrud’un kızı Zeliha Hz. İbrahim’e inanır ve onu severmiş. İbrahim ateşe fırlatılınca üzüntüsünden o da kendisini ateşe atmış. Onun düştüğü yer de Aynzeliha Gölü olmuş. Günümüzde gölün çevresi çay bahçesi. İçinde ise tekne ile tur atabilirsiniz.

Şanlıurfa Kalesi: Hz. İbrahim’in ateşlere atıldığı tepe olan Dambak Tepesi’nde bulunuyor. Kalenin simgesi iki sütun. Bunun sebebi ise Hz. İbrahim’in mancılık sistemiyle ateşe atıldığı. Bu yüzden de iki sütundan destek alındığı söyleniyor. 

Göbeklitepe: Şanlıurfa’ya 20 km uzaklıktaki Örencik Köyünde yer alıyor. Göbeklitepe, 12 bin yıllık geçmişi ile “Tarihin sıfır noktası” olarak tanımlanıyor. Göbekli Tepe’de bulunan 11,500 yıllık ibadethane insanların daha göçebe iken inanmaya başladığını gösterdi. Dünyanın ilk insan heykeli buradan çıkma. Özellikle belirtelim, 2019 yılı da Göbeklitepe Yılı ilan edildi. Göbeklitepe’de müze shop ve belgesel odaları, kazı alanı ziyareti, hologram ve cafe olmak üzere bazı bölümler var.

 

Şehrin bu güzel ve tarihi yerlerine daha kolay ulaşım sağlamak için Nissa Car Rental üzerinden online rezervasyon yapabilirsiniz.

 

BİZİMLE BÜYÜMEYE NE DERSİNİZ?

Partnerlik başvurusu için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

HEMEN BAŞVUR

Ayrıcalıklı fiyatlar ve fırsatlar için abone olun!

  • E-posta abonelerine özel fırsatlar
  • Gelen kutunuzu açın ve tasarruf edin
  • Hiçbir fırsatı kaçırmayın

Aklınız kalmasın! Nissacarrental.com’dan ödeme yaparken %100 Güvenli Ödeme Altyapısı 3D Secure / SSL ile Güvence altındasınız. Ödeme yapabileceğiniz kredi kartları : Visa / Master / Amex

GİRİŞ YAP